IT Clue

Co to jest domena? Co to jest hosting?

Dla niektórych hosting i domena to wciąż bardzo tajemnicze pojęcia nawet wtedy, kiedy dowiadują się, co się za nimi kryje. W tym artykule przybliżymy te tajemnicze terminy i postaram się Wam odpowiedzieć na pytanie, co to jest hosting? A, co to jest domena?

Chyba nikogo nie trzeba już przekonywać jak ważną funkcję we współczesnym świecie pełni internet. Jest on dostępny we wszystkich sferach naszego życia. Dziś każdy może zaistnieć w sieci, dzięki mediom społecznościowym  czy platformom blogowym. Jeśli jednak chcesz mieć własną stronę internetową, potrzebny jest ci do tego – poza samą stroną i domeną – także hosting.

Tylko co to jest hosting?

Hosting jest to usługa, polegająca na udostępnianiu zasobów serwera, jego przestrzeni, w sieci Internet, celem umożliwienia dostępu do jego zawartości innym użytkownikom. Usługa ta pozwala na opublikowanie strony WWW w internecie. Kiedy użytkownicy chcą wyświetlić daną stronę, muszą jedynie wpisać jej adres w przeglądarce. Wówczas komputer łączy się z serwerem, a strona zostaje wyświetlona za pośrednictwem przeglądarki.

Co to jest domena?

Domena jest to unikalny adres internetowy, pod którym usługi np. (np. strony WWW, poczta e-mail, serwer FTP) jest dostępna w sieci. Nazwa domeny jest niepowtarzalna i korzystając z nich, odwołujesz się do ściśle określonego zasobu w internecie. buduje wizerunek Twojej firmy w Internecie. Jest to nazwa przypisana do Twojego adresu IP, która przekierowuje użytkowników na Twoją stronę (np.: itclue.pl). Takie przekierowanie jest niezauważalne dla internauty.

Domena ma możliwość posiadania tzw. subdomen – adresów dodatkowych, które zostały utworzone w adresie domeny, np. blog.domena.pl.

Jak wybrać odpowiednią nazwę domeny?

Co jest potrzebne do założenia strony internetowej?

Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, dla którego posiadanie firmowej strony internetowej jest koniecznością, czy też osobą prywatną, które po prostu chce posiadać swój własny serwis www, musisz:

“Strona internetowa pomaga potencjalnym klientom znaleźć Twoją firmę i przejrzeć jej ofertę. Jeśli nie istniejesz w Internecie, konkurenci mają nad Tobą znaczącą przewagę, niezależnie od jakości i niezawodności Twoich produktów i usług. ”

- Denis Robinson , Marketing -

Podsumowanie

arto też pamiętać, że zarówno domena, jak i hosting to usługi subskrypcyjne. To oznacza, że aby zapewnić sobie ich trwanie, musisz pamiętać o terminowej opłacie. Jeśli przegapisz termin płatności, twoja strona zostanie tymczasowo wyłączona a ty stracisz klientów. Jeżeli masz problemy z pilnowaniem tego typu spraw, zachęcamy do ułatwienia sobie życia i dokonania zakupu u jednego usługodawcy

icon Potrzebujesz pomocy w wyborze hostingu

Skontaktuj się z nami!

image